13. – 14. detsembril toimus viiendat järjestikust aastat Delta X õpilaste ja tudengite võistlus, mis esmakordselt jaotati kahe päeva peale. Võisteldi neljas kategoorias: digilahendused, kaasahaarav matemaatika, ärimudelid ja robootika. Igas võistlusalas selgitati välja valdkondade parimad, kes said ka autasustatud.
Delta X esimene päev, 13. detsember, oli pühendatud digilahenduste, kaasahaarava matemaatika ja ärimudelite võistlustele. Kuigi ärimudelite ja kaasahaarava matemaatika võistlused leidsid aset kindlal ajal, siis digilahenduste põnevate postrite juures said osalised ja külastajad uudistada terve päev, seeläbi hääletades ka oma lemmiku postri poolt. Lisaks viis suursponsor Swedbank läbi ka põnevaid töötube finantsteemadel.
14. detsember leidis aset suur robootika ja inseneeria päev, kus toimusid robotite korvpalli, robotite jalgpalli ja World Robot Olympiad võistlused. Robootikavõistlused on Delta X-il kasvanud juba nii suureks, et üritus korraldati Eesti Maaülikooli spordihoones ning võistlustele pühendati terve päev. Lisaks mõõduvõttudele oli võimalik avastada ka põneval messialal, kus olid kohal Solaride, Robomiku, Kuupkulgur, Tudengisateliit, Tartu Ülikooli observatoorium ja Tehnikaüliõpilaste selts. Külastajatel oli muuseas võimalik voltida origamisid, süüa vesiniku pannkoogimasinaga tehtud pannkooke, uudistada Solaride'i ning osaleda ka pehmerobootika ja rändava bioklassi töötubades. Vaata pilte SIIN.
Võistluse auhinnafondi panustas Swedbank. Karin Vahtre, Swedbanki välise järelkasvu valdkonnajuht sõnas, et Swedbank väärtustab haridust ja arengut üldiselt. “Delta X on sündmus, mis annab nooretele võimaluse ennast mänguliselt proovile panna. Usume, et noored, kes saavad võimaluse oma ideid ja mõtteid Delta X-l ellu viia on väga palju rikkamad ja saavad siit kaasa julguse, kogemuse ja soovi ka edaspidi selles valdkonnas edukalt toimetada. Olgu selleks siis robootika, ettevõtlus, digilahendused või matemaatika. Mul on hea meel, et lisaks rahalisele toetamisele oleme saanud ka sisuliselt panustada – rahatarkuse töötoad ja ettevõtlusideede konkursil osalejate mentordamine. Loodan, et läbi selle on võistlejad saanud uusi teadmisi ja mõtteid,” sõnas Karin.
Järgnevalt oleme välja toonud valdkondade võitjad ning ka ürituse Delta X toetajad.
›› Digilahendused võitjad:
I koht – Swedbanki eriauhind 500 eurot – „Apartment Price Prediction and Analysis" (Robin Henrik Neem, Marten Ojasaar, Markus Nurmik)
II koht, pääsmed Digiti konverentsile – „Planet Insight” (Milena Petrova, Jessenia Tsenkman, Aleksei Ganyukov)
III koht „Problematic Internet Use” (Uku Konsap, Hjalmar Vaiküll, Riika Seeba)
›› Kaasahaarava matemaatika võistluse võitjad:
I koht – Swedbanki eriauhind 500 eurot „Rahaühikute teisendamine", Kerli Teder ja Katrin Kätlin Koppel
II koht „Parabooli kuju ja asukoha sõltuvus ruutfunktsiooni liikmete väärtustest", Olena Shanina
III koht – „Harilikud murrud", Lisbeth Vallimäe ja Paula Põldoja
›› Ärimudelite võistluse võitjad:
✧ Tiim Asvel ✧
Idee: tehisintellektil põhinev robotkirurgiline seade miniinvasiivseteks operatsioonideks.
Auhinnad: Swedbanki eriauhind (500 € stardikapitali), pääsmed 2025. aasta Latitude59 konverentsile ja sTARTUp Day 2024 festivalile.
„Meie tiimi jaoks on see projekt olnud tõeliselt inspireeriv väljakutse, sest tegemist on väga keeruka probleemiga, mille lahendamine nõuab sügavat pühendumust ja teadmisi. Idee sai alguse vajadusest parandada kirurgiliste protseduuride efektiivsust ja täpsust – just sellest sündis meie lahendus tehisintellektil põhineva robotkirurgilise seadme näol,“ selgitas tiim.
✧ Tiim Pro-1 NANO Solutions ✧
Idee: liivapõhine nanokomposiitfilter raskmetallide ja radioaktiivsete elementide eemaldamiseks veest.
Auhinnad: pääsmed sTARTUp Day 2024 festivalile ja Nordic Deep Tech Pitch Match võistlusele.
✧ Tiim Golden UX ✧
Idee: UI/UX testimise platvorm, mis kaasab pensionäre tarkvaralahenduste arendusse.
Auhinnad: sTARTUp Day 2024 festivalipääsmed ja Veebimajutuse eriauhind.
Lisaks said eriauhinnad järgmised tiimid:
✧ Tartu linna eriauhind: tiimile Agwacyc oma energiatõhusa reoveepuhasti idee eest.
✧ Delta majanduskonverentsi pääsmed: tiimidele ZeroKey, Sisesurfibassein, Piirideta ja KyberEst.
✧ Kommipommi kotid kõige hea ja paremaga: tiimidele Pro-1, Golden UX ja Asvel.
Täname kõiki žüriiliikmeid ja toetajaid, kes aitasid kaasa, Delta X äriideede võistluse õnnestumisele. Žüriisse kuulusid Hanna-Liis Remmelg, Karin Vahtre, Raimond Tamm, Sven Lilla ja Tarmo Virki, kes panustasid oma aega ja teadmisi, et hinnata tiimide ideid ning anda neile väärtuslikku tagasisidet. Eriline tänu kuulub ka meie toetajatele, sealhulgas Swedbankile, Tartu linnale, Veebimajutusele ja Delta mjanduskonverentsile, kelle panus võimaldas pakkuda tiimidele motiveerivaid auhindu. Teie panus aitas muuta selle ürituse noorte ettevõtjate jaoks tõeliselt eriliseks ja inspireerivaks!
Loe rohkem ärimudelite võistluse kohta SIIT.
›› Robotite korvpalli võistlus
I koht 1000 eurot – Pelta X (Josepth Mattias Metsala, Martin Valvas, Rocco Vene, Karl Johan Krasilnikov)
II koht 500 eurot – Beat Diesel (Mait Juuse, Tarmo Treial, Jaan Hendrik Pajoma, Tristan Alfred Timmermann)
III koht 250 eurot – Oopsie (Danila Kobozev, Kuldar Saaremäe, Liilia Tõnisson)
Robotite korvpalli juhendaja Artur Salumäe sõnul oli võistlus väga tasavägine. “Oleme uhked meeskondade nutikuse ja järjepidevuse üle. Väga võimas oli vaadata, kuidas tudengid oma robotitele kaasa elasid ning kuidas nad jooksvalt probleeme lahendasid. Samuti oli õige otsus sel aastal EMÜ spordihoonesse kolida, kuna kahjuks Delta õppehoone on robootika võistluse jaoks väikseks jäänud ja uues kohas sündmuse korraldamine lisas võistlusele kõvasti juurde.”
›› Robotite jalgpalli võistlus
Algajad:
I koht 500 eurot – Legomind
II koht 250 eurot – Tilluke hobune
III koht 150 eurot – Koidula sinine
Edasijõudnud:
I koht 500 eurot – Poska
II koht 250 eurot – PoskaPink
III koht 150 eurot – Tähtedereobot
Robotite jalgpalli peamine juhendaja Johannes Voldemar Langsepp täheldas, et sel aastal oli oodatust isegi rohkem osalejaid. "Väga tore oli näha nii õpilaste kui ka gümnasistide seas nii suurt huvi robootika vastu. Saime võistlust teha palju suuremalt ja lahedamalt, tänu EMÜ spordihoone suuremale ruumile. Osalejad jälgisid pingsalt ka kaasvõistlejate mõõduvõtte ning kõigi näod tundusid säravat."
›› RoboMission Elementary
I koht – Laagri Hawaiilased (Laagri Huvialakool)
II koht – X10 (Tartu Veeriku Kool)
III koht – FAST (Tallinna Õismäe Vene Lütseum)
›› RoboMission Junior
I koht – Nimetu (iSmart Club Huvikool)
II koht – Laagri GM (Laagri Huvialakool)
III koht – LegoMind (Tartu Veeriku Kool)
›› RoboMission Senior
I koht – HOT (Tallinna Õismäe Vene Lütseum)
II koht – STAR (Tallinna Õismäe Vene Lütseum)
III koht – Zaaza (Koeru Keskkool)
›› Future Innovators
I koht – VJK Robot (Viljandi Jakobsoni Kool)
II koht - EcoTurbine Retrofit (Tallinna Õismäe Vene Lütseum)
III koht – RoboTalu (RoboTalu huviring)
›› Future Engineers
I koht – SG1 (Saaremaa Gümnaasium)
II koht – CIPE (Nutigeen Huvikool)
World Robot Olympiad võistlust korraldati Eestis avalikkuse ees esimest korda ja päris suures mahus. Viie kategooria peale oli võistkondi kokku enam kui 40 ning noori osales 100 ringis. Võistlust aitasid läbi viia MTÜ Robootika koostöös Edutuse ülikooli (Ungarist) meeskonnaga.
“WRO võistlus läks kindlasti korda, sest tutvustasime ju sellist teistlaadi kontseptsiooni Eesti noorrobootikutele esimest korda ja tagasiside oli väga positiivne. Meie korralduse kvaliteeti, ürituse asukoht ja meeskonna sõbralikkus jättis ka Ungarist tulnud välisvaatlejatele väga positiivse mulje”. Eestis liitus World Robot Olympiad korraldajatega 2024 aasta sügisel ning Eestist sai 100. riik, mis WRO võistlusi korraldavad. “Suur tänu Eesti Teadusagentuurile, kelle toetusel see samm võimalikuks sai”, lisas WRO võistluse peakorraldaja Ramon Rantsus, MTÜ Robootikast.
Suur aitäh kõikidele toetajatele ja eriti tänu Swedbankile, MTÜ Robootikale ja Tiksoja Puidugrupile. Mõnusa joogi- ja söögipoolisega saime võistlejaid ja züriid turgutada A.Le Coq, Balsack ja Kadarbiku abiga. Samuti täname Kommipommi, kes kõiki võitjaid toetas kommikottidega.
Auhinnakotti aitasid veel täita Astro Baltics, Tere, Nõo lihatööstus, Friday Night Run, Teaduskeskus Ahhaa, Eesti Rahva Muuseum, Rõngu pagar, Pähklinäpp, Latitude 59, Startup Day, Robomiku, Corny, Tartu Tudengipäevad.
Võistlust korraldasid TÜ tehnoloogiainstituut, TÜ majandusteaduskond, TÜ matemaatika-ja statistika instituut ja TÜ arvutiteaduse instituut.